Ocet jabłkowy - ponadczasowa pomoc w odżywianiu








Ocet jabłkowy jest wykonywany na bazie jabłek.

Jego cechą charakterystyczną jest bursztynowy kolor. 
Jest to zarówno świetny dodatek do potraw, sałatek czy sosów 
jak i korzystnie wpływający na nasze zdrowie napój.

Nie bez powodu w Anglii nazywany jest eliksirem życia, a w Ameryce pomógł już wielu otyłym ludziom. Właściwości lecznicze octu jabłkowego znane były już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Historyczne źródła podają, że Kleopatra po każdej obfitej w ciężkostrawne potrawy uczcie, zażywała ocet jabłkowy rozcieńczony w wodzie. Dzięki czemu mogła pochwalić się nieprzeciętną urodą oraz brakiem problemów zdrowotnych.

W Polsce popularność tego trunku ciągle rośnie, można powiedzieć, że aktualnie ocet jabłkowy przeżywa swoje odrodzenie, a dietetycy w wyniku badań naukowych już dawno udowodnili pozytywny wpływ octu na nasze zdrowie. W wielu potrawach ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi. Ocet pomaga spalić tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn, a także jest znakomitym środkiem dietetycznym. I to nie tylko dlatego, że jest prawie bezkaloryczną przyprawą, która jako dodatek do sałatek może zastąpić majonez.  Jego kwaśny odczyn znacznie przyspiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spalić więcej kalorii i skutecznie pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczów.

Ocet jabłkowy jest więc nie tylko dodatkiem smakowym, 
ale także naturalnym lekiem.

Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg zdrowych fermentów i aminokwasów. Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp. Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E, uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych.


Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia.

Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasową organizmu.

Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu.



W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany ze względu na wysoką zawartość potasu, który jest niezbędny dla naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka można rozpoznać po takich objawach jak osłabienie pamięci, wrażliwość na zimno, podatność stóp na odciski, skłonność do zaparć, podatność na przeziębienia, psucie zębów, występowanie pryszczy, bezsenność, bóle w stawach. Potas jest też konieczny do prawidłowego wzrostu dzieci, opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych, a więc przeciwdziała procesom miażdżycowym.

Stosowanie wewnętrzne

Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami (polecamy jabłkowy)  lub dodać miodu. Jeżeli natomiast chcemy zastosować ocet jako środek wspomagający odchudzanie, pierwszą porcje takiego koktajlu należy spożyć zaraz po przebudzeniu.



Ze względu na tyle korzystnych oddziaływań, 
ocet jabłkowy trzeba i można zażywać profilaktycznie.  

Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu 
na pół szklanki przegotowanej wody. 
Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego 
w połowie szklance przegotowanej wody.
Nasze stosowanie octu jabłkowego najczęściej jest w proporcji 
1 łyżka stołowa na pół szklanki soku jabłkowego. Ewentualnie można dolać 
trochę wody. Wypijamy ok. 20 minut przed posiłkiem lub 2h po nim. 
Stosujemy go wymiennie profilaktycznie 
z kuracją cytrynową i  srebra koloidalnego ---->>

 

Szybsze trawienie i odchudzanie
 
Z pozbyciem się zbędnych kilogramów boryka się aż  40% ludzi. Większość z nich próbuje odchudzać się za pomocą cudownych diet czy głodówek. Ich efekty niestety nie są długotrwałe, gdyż w większości przypadków kończą się tzw. efektem jo-jo, który w znaczący sposób destrukcyjnie wpływa na psychikę osoby otyłej. W takich sytuacjach warto skorzystać z naturalnych, znanych od lat metod wspomagających odchudzanie, które powodują utratę zbędnych kilogramów bez stosowania drastycznych diet.
Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.

 
Porcję octu powinny codziennie wypić też osoby cierpiące na anemię, 
gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek. 
Mocna krew to przy okazji silna odporność organizmu.

 
Zastosowanie zewnętrzne


Już nasze prababcie zalecały płukanie jamy ustnej jego roztworem, gdy pojawiały się pleśniawki. Służyć może także do płukania gardła przy stanach zapalnych oraz zapaleniu krtani.

Octowe okłady polecały też w przypadku skręcenia stawów i stłuczeniach.

Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne.
Nie rozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne.

Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem.

Kwas octowy to również doskonały antyseptyk. Rozcieńczony możemy użyć także do przemywania powierzchownych oparzeń, co zapobiegnie tworzeniu się blizn i uśmierzy ból.






Ocet jabłkowy dostępny jest w sklepach zielarskich i ekologicznych, 
można jednak przygotować go również samodzielnie.

W tym celu wskazane jest zaopatrzenie się w świeże jabłka, a następnie ich umycie, obranie pokrojenie w plasterki i przepuszczenie przez tradycyjną sokowirówkę. Sama liczba jabłek jest uzależniona wyłącznie od naszych potrzeb i od wielkości naczynia, w którym mamy przechowywać ocet. Każdy kilogram jabłek musi zostać uzupełniony przez pięć szklanek wody, kawałek razowego chleba, dziesięć deko cukru i jeden dekagram drożdży. Tak przygotowany zaczyn powinien zostać przykryty gazą i odstawiony w chłodne miejsce na okres około dziesięciu dni. Przez ten czas nie możemy jednak o nim zapominać, przynajmniej trzy razy w ciągu każdego dnia należy bowiem mieszać go wykorzystując w tym celu drewnianą łyżkę, która nie będzie wchodziła w reakcję z żadnym z elementów tworzonej przez nas mikstury. Po dziesięciu dniach możemy już rozpocząć drugą fazę przygotowań octu zdejmując gazę i odsączając uzyskany płyn. Czterdzieści pięć dni później nie pozostanie nam już nic innego poza rozlaniem octu do mniejszych butelek.






Najzdrowsza zielona herbata: SENCHA



 

Będąc kilka razy w Japonii spotkałem tam jedną z najbardziej wartościowych 
zielonych herbat na świecie o wybornym smaku:
   SENCHA