Kroki ku pewnemu działaniu
**

1. Poznaj swoje słabe i mocne strony. Dostosuj do nich swoje cele.

2. Zastanów się co cenisz, w co wierzysz i jak (realistycznie) chciałbyś, żeby było twoje życie.

3. Odnajdź swoje korzenie. Przeanalizuj swoją przeszłości i odszukaj ciągłe linie i decyzje, które doprowadziły cię tu, gdzie teraz jesteś. Spróbuj zrozumieć i przebaczyć tym, którzy cię zranili i nie pomogli ci, choć mogli to zrobić. Zrób miejsce dla wspomnień o dawnych, nawet niewielkich sukcesach.

4. Wstyd i poczucie winy mają ograniczoną wartość jako wyznaczniki zachowań w dochodzeniu do pozytywnych celów. Nie pozwól sobie na rozkoszowanie się nimi.

5. Przypomnij sobie, że na każde zdarzenie można patrzeć z różnych stron. Takie spojrzenie pozwoli ci na bycie bardziej tolerancyjnym w swojej ocenie cudzych intencji i bardziej wspaniałomyślnym w interpretowaniu tego, co wydawać się może odrzuceniem, czy lekceważeniem twojej osoby.

6. Nigdy nie mów o sobie złych rzeczy, a już zwłaszcza nigdy nie przypisuj sobie nieodwracalnych cech negatywnych, takich jak: głupi, brzydki, mało twórczy, nieudacznik, nie formowalny.

7. Nie pozwól innym krytykować cię jako osobę. Tylko twoje konkretne działania mogą być oceniane i doskonalone – przyjmuj życzliwie taką konstruktywną ocenę, jeżeli może ci pomóc.

8. Pamiętaj, że czasem porażka i rozczarowanie to błogosławieństwo w przebraniu, które sygnalizuje ci coś – na przykład pokazuje jak działać na przyszłość.

9. Nie próbuj tolerować ludzi, pracy i sytuacji, które sprawiają, że czujesz się nie na miejscu. Jeśli nie możesz ich zmienić, lub zmienić siebie tak, żebyś poczuł się więcej wart, zostaw to lub omiń. Życie jest zbyt krótkie, by marnować swój czas na depresje.

10. Wygospodaruj sobie czas na relaks, rozmyślania, na słuchanie samego siebie, na hobby i rzeczy, które możesz robić w samotności. W ten sposób będziesz mógł nawiązać kontakt z samym sobą.

11. Ciesz się energią, jaka emanuje z innych ludzi, niepowtarzalnymi cechami i różnorodnością. Wyobraź sobie czego mogą się bać, w jakich sferach brak im poczucia bezpieczeństwa i zastanów się, jak mógłbyś im pomóc. Zdecyduj czego dla nich potrzebujesz i co masz im do dania. A potem daj im sygnał, że jesteś otwarty i gotowy się dzielić.

12. Wyznacz sobie długofalowe cele w życiu, a także bardzo konkretne, krótkoterminowe pod cele. Regularnie oceniaj swoje postępy.