Wątroba nasze labolatorium


Tryb życia współczesnego społeczeństwa stwarza smutny stan funkcjonowania bardzo ważnego organu w naszym organizmie jakim jest wątroba. Silnie przetworzone, często smażone potrawy, narażenie na zanieczyszczenia środowiska czy stres nie sprzyja wątrobie. Staje się ona przepracowana i przeciążona. Warto zawczasu wspomóc naszą wątrobę produktami, które są powszechnie dostępne. Istnieje dosyć spora lista produktów, które mogą pomóc oczyścić wątrobę naturalnie stymulując zdolność do oczyszczenia toksycznych odpadów z organizmu, które się tam gromadzą.
Zapraszamy też dodatkowo do przeczytania tego poradnika na temat wątroby. Warto. ---->>Poniżej jest lista produktów, które oczyszczają wątrobę i warto je dodać do własnego odżywiania każdego dnia. Lista ta jest konkretna, produkty znane i skupia się głównie na środkach spożywczych, które mogą pomóc oczyścić wątrobę. Warto również stosować dodatkowo mieszanki ziołowe czy produkty z mikroelementami, które będą wspomagać ten proces. Takie dodatkowe metody stosować warto dwa razy w roku. Jedzenie natomiast tych dodatków żywnościowych jest najlepszym sposobem, aby utrzymać wątrobę zdrową przez cały rok. Zachęcamy więc Ciebie  do włączenia tej żywności w swoim tygodniowym programie żywieniowym. Jeśli masz więcej pytań skontaktuj się z dietetykiem.


1. Czosnek

Wystarczy niewielka ilość. Posiada zdolność do aktywacji enzymów wątrobowych, które pomagają organizmowi wypłukać toksyny. Czosnek posiada również duże ilości allicyny i selenu, dwa naturalne związki, które wspomagają oczyszczanie wątroby.


2. Grejpfrut

Wysoka zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy. Grejpfrut wzmacnia naturalne procesy oczyszczania wątroby. Mała szklanka świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego pomoże zwiększyć produkcję enzymów detoksykacji wątroby, które pomagają wypłukać również rakotwórcze toksyny, które każdy z nasz posiada w większym czy mniejszym stopniu. Jest to tzw. poziom kancerogenów, o których mówił fizyk dr Aszkar.


3. Buraki i marchew

Zawarta jest w nich bardzo wysoka wartość flawonoidów i beta-karotenu. Jedzenie zarówno buraków i marchwi może pomóc pobudzić i zwiększyć ogólną sprawność funkcjonowania wątroby. Picie soku bezpośrednio wyciśniętego z marchwi, buraka i jabłka w proporcji 5-1-1 daje dodatkowe bardzo dobre korzyści dla zdrowia wątroby i całej krążącej krwi w naszym organizmie.


4. Herbata zielona

Wątroba uwielbia ten wywar z jej liści. Jest przepełniona przeciwutleniaczami m.in. katechinami oraz witaminą C, która jest szczególnie w Sencha --->>. Dobra zielona herbata jest nie tylko smaczna, ale także świetnym sposobem na poprawę ogólnego samopoczucia. Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z zielonej herbaty Sencha i sposobie jej parzenia.


5. Zielone warzywa liściaste

Jeden z naszych najsilniejszych pomocników w oczyszczeniu wątroby. Liściaste zieleniny można jeść na surowo, gotowane (najlepsza metoda to blanszowanie) lub wyciskane jako sok (w terapii Gersona bardzo ważny element). Zielone warzywa bogate są w chlorofil usuwający środowiskowe toksyny z krwi. Mają wyraźną zdolność do neutralizowania metali ciężkich, chemikaliów i pestycydów. Oferują więc potężny mechanizm ochronny dla wątroby.

Spróbuj dołączyć zielone warzywa, takie jak rukola, mniszek lekarski, szpinak, ziele gorczycy i cykorii do swojej diety. Pozwoli to zwiększyć tworzenie i przepływ żółci, substancji, która usuwa złe odpady metaboliczne z organów i krwi.


6. Awokado


Składniki odżywcze tej rośliny bogatej w glutation pomagają organizmowi w neutralizacji szkodliwych toksyny. Ostatnie badania wskazują poprawienie stanu zdrowia wątroby, gdy awokado jest spożywane regularnie.


7. Jabłka

Mnogość gatunków szczególnie w Polsce są bogate w pektyny. Uwalniają również toksyny z przewodu pokarmowego. To z kolei ułatwia wątrobie proces oczyszczania.


8. Oliwa z oliwek, siemia lnianego czy konopi

Zimno tłoczone i organiczne oleje takie jak oliwa z oliwek, konopi czy siemia lnianego--->> są świetne dla wątroby. Pomagają organizmowi poprzez zapewnienie bazy lipidów neutralizować szkodliwe toksyny w organizmie. W ten sposób, zdejmują część ciężaru wątroby pod względem toksycznym kiedy jest ona  przeciążona. Olej wspomaga także kurację okresowego i zdecydowanego oczyszczenia wątroby, która powinno się robić dwa razy do roku.


9. Całe ziarna zbóż

Szczególnie brązowy ryż,  bogaty w B-kompleks witamin, znany ze świetnej proporcji magnezu do wapnia i innych składników odżywczych poprawiają ogólny  metabolizm tłuszczu, funkcję wątroby i cały jej proces funkcjonowania. Nie powinno się jeść pokarmów z białej mąki. Alternatywą jest jak wiadomo pieczywo z pełnego przemiału bez dodatku karmelu np. chleb z mąki graham. Warto zwrócić także uwagę na kasze jaglaną, jęczmienną, gryczaną.


10. Inne warzywa

Jedzenie brokułów i kalafiora zwiększa ilość glukozynolanów w systemie oczyszczania, wzmacniając produkcję enzymów w wątrobie. Te naturalne enzymy pomagają wypłukać substancje rakotwórcze oraz inne toksyny z naszego organizmu, które znacznie obniżają nasze ryzyko nowotworów.


11. Cytryny i limonki

Te owoce cytrusowe zawierają bardzo duże ilości witaminy C, która wspomaga organizm w syntezie substancji toksycznych do substancji, które mogą być absorbowane przez wodę. Picie świeżo wyciśnięty z cytryny lub sok z limonki rano pomaga stymulować wątrobę. Świetnie też odkwaszają organizm.


12. Orzechy włoskie

Zawierają bardzo wysoką ilość aminokwasu argininy. Wspomaga ona wątrobę w detoksykacji amoniaku. Orzechy są również wysokie w glutationu i kwasy tłuszczowe omega-3. Orzechy trzeba dobrze rozdrobnić.

13. Kapusta

Podobnie jak brokuły i kalafior jedzenie kapusty  pomaga stymulować aktywację dwóch kluczowych enzymów wątrobowych ją oczyszczających, które pomagają wypłukać toksyny. Warto spożywać kapustę jako kapuśniak i kiszoną kapustę.


14. Kurkuma

Dla wątroby jest to  bardzo wartościowa przyprawa. Spróbuj dodać jej trochę do  soczewicy lub innego dania warzywnego. Kurkuma bardzo ułatwia detox, poprzez pomoc enzymatyczną, które aktywnie wypłukują również rakotwórcze substancje.

Inne pokarmy oczyszczające dla wątroby nie wymienione powyżej to karczochy, szparagi, brukselka. Jedzenie tej żywności wymienionej powyżej jest doskonałym sposobem, aby utrzymać funkcjonowanie wątroby na prawidłowym poziomie. Jednak dla uzyskania najlepszych wyników, polecamy również wspomniane oczyszczanie wątroby, poprzedzone oczyszczeniem jelita grubego. Robiąc to co najmniej dwa razy w roku wyeliminuje się wiele obcych substancji, w tym kancerogeny, które są uwięzione również w wątrobie.