Maraton marzeń dla każdego maratończyka :)


Tenzing-Hillary Everest Marathon 
to "chyba najbardziej atrakcyjna 
przygoda biegowa na świecie."Podróż zaczyna się od lotu scenicznego z Katmandu do Lukli. Wędrówka po wsiach Sherpa z pięknym widokiem na najwyższe szczyty świata pokryte śniegiem. Najwyższy punkt tej wycieczki jest Kalapatthar na 5545m/18200ft, ze szczytu której możemy podziwiać zapierające dech w piersiach panoramę Himalajów. Szczyty i lodowce w tym Mt Everest na rzut kamieniem od bazy :).

Od obozu Everest Base skąd się zaczyna wyścig, będziemy przechodzić przez Everest Park Narodowy i Namche Bazaar, stolicę Sherpy. Będziemy również odwiedzić klasztory buddyjskie w Pangboche (jeden z najstarszych w okolicy) i Thyangboche (największy w całym Himalajów), który został przebudowany po spaleniu kilka lat temu (podobno stary mnich chciał zgasić grzałkę elektryczną waląc ją o podłogę).

Jest to jedyna wycieczka biegowa, oprócz wypraw wspinaczkowych, która ma nocleg i kemping tuż u podnóża potężnego Mt Everest w pobliżu osławionego Khumbu Icefall.

Jest to rzeczywiście wielka przyjemność dla Expeditions Himalaya powitać wszystkich w Namche Bazaar na kolejnej edycji Tenzing-Hillary Everest Marathon. To niesamowite wydarzenie odbywa się dla upamiętnienia pierwszego udanego wejścia na Mount Everest Tenzing Norgay Sherpa i Sir Edmund Hillary w dniu 29 maja 1953. Maraton więc jest jak najbardziej hołdem dla tych dwóch wielkich mężczyzn, ikon odważnych dusz w historii ludzkości i cywilizacji.

Maraton rozpoczyna się od Everest Base Camp 5364m/17, 598ft), a kończy w Namche Bazaar ust 3446m/11306ft). Zmierzony dystans to 42.195 km (26,2 mil) na nierównych szlakach górskich.


Wszyscy uczestnicy proszeni są o przybycie do Nepalu trzy tygodnie przed wyścigiem i przejściu aklimatyzacji na dużych wysokościach. Te trzy tygodnie łączy zwiedzanie stolicy Katmandu, 14 dni trekking do punktu startowego maratonu pod nadzorem lekarza, wejście na Kala Patthar 5545m/18200ft), żeby oglądać również najpiękniejsze widoki Everestu. Chociaż przebieg Everest Marathon jest w zasadzie w dół, są dwa strome podbiegi. W górnej części jest śnieg i lód. Na znaczną część trasy potrzebne jest doświadczenie maratońskie w trudnym terenie. Jest ona niezbędna. Jest to na świecie najbardziej spektakularny bieg okraszony pięknymi widokami, który odbywa się każdego roku.


Więcej informacji na temat maratonu znajdziesz tutaj.
Dołącz do nas :) Niby się nie da wygrać tego maratonu przez obcokrajowców
 bo tubylcy z Nepalu są nie do pokonania :)

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

    Najwyżej położony maraton na świecie
    Rozpoczyna się z obozu Everest Base do Namche Bazaar
    Odbywa się corocznie od 2003 roku
    Nocleg w obozie w Everest Base Camp
    Dokładnie oznaczona i zmierzona trasa


INNE WYDARZENIA

    Ciepłe, przyjazna dla mieszkańców i wyjątkową gościnność góralska
    Spektakularne krajobrazy Himalajów
    Niezwykła wędrówka przez Heartland Sherpa
    Hipnotyzująca wędrówka przez dziewicze lasy i doliny
    Przepiękny widok na Everest, Lhotse i Nuptse ze szczytu Kalapatthar
    Wspaniały lot wzdłuż szczytów Himalajów


PROFIL

Trekking / Lodge / Camping
Trip trwający 18 dni
Trekking okres 14 dni

Długość: 42,195 m / 26,09 Miles (International Standard)
Rozpoczęcie: Everest punkt bazowy Camp 5364m/17, 598ft)
Meta: Punkt Namche Bazaar 3446m/11306 ft
Najwyższe wzniesienie: Kalapatthar (5545m/18200ft)