Mistrzostwa Świata w biegu krosowym okiem fotografa




Jeśli nasz blog ma nazwę maraton i zdrowie to powinno czasem  coś być na temat biegania. Była ostatnio ku temu okazja. Choć naszym preferencyjnym punktem nowych postów jest zdrowie i tematy z nim związane szczególnie dotyczące paliwa dla naszych komórek jakim jest żywność i jego składniki. Niecały tydzień temu w ostatnią niedzielę Bydgoszcz gościła najlepszych biegowych przełajowców z Polski i całego świata. W imprezie uczestniczyło 44 kraje. W tym potęgi z Afryki: Kenia i Etiopia. 


Bydgoszcz_00119


Niespodziewanie bdb zaprezentowali się Amerykanie w biegu seniorów, gdzie zajęli drużynowo 2 miejsce. Również Polacy na tle całego świata nie wypadli tak źle. Mimo zimnej i nieprzychylnej pogody oraz błotnistej trasy kros był bardzo atrakcyjny z wieloma zakrętami oraz krótkimi podbiegami czy przeszkodami. Przybyło wielu kibiców. Nie jest tak, że biali zawodnicy nie mają kompletnie szans z czarnoskórymi. Owszem ta przewaga jest, ale ona każdego roku pokazuje, że biali też mają szansę na czołowe miejsca top 10. Jest to  kwestia przygotowania i nastawienia.  W Europie czy USA młodym ludziom nie chce się trenować tak masowo jak w krajach afrykańskich. Wolą często spędzać czas inaczej. Niekoniecznie zdrowo... Oczywiście selekcja w Kenii czy Etiopii jest ogromna.

Bydgoszcz_00003

Biega tam już od dzieciństwa tysiące młodych ludzi z chęcią osiągnięcia późniejszych sukcesów. 



Bydgoszcz_00002

Po raz drugi Bydgoszcz była organizatorem tych Mistrzostw. Wcześniej w roku 2010.

Pokusa  w doścignięciu mistrzów jest bardzo duża jak i potem za tym idące pobudki zarobkowe. Wiadomo, że duża część tych młodych czy starszych ludzi ma nikłe dochody żyjąc często w biedzie. Bieganie więc dla nich staje się dużą szansą. 





Pełne wyniki Mistrzostw Świata można znaleźć na stronie IAAF ---->> oraz krótkie rozmowy z najlepszymi zawodnikami  ---->>. Tutaj możesz obejrzeć obszerną relację z TVP Sport ---->>.



Lecznicza moc z ziemi: GLINKA


Glinka jest koncentratem substancji mineralnych pochodzenia naturalnego. Zawiera wiele mikro i makroelementów takich jak krzem, fosfor, żelazo, wapń, magnez, cynk, miedź czy selen.



Śluz ślimaka i jego niezwykłe właściwości



W 1980 roku rodzina Bascunan pochodząca z Chile zauważyła coś niesamowitego. Jako hodowcy ślimaków na małej farmie spotkali się z tym, że ich ręce posiadają miękki naskórek w porównaniu do innych ludzi. Przecięcia na ich rękach goiły się błyskawicznie i nie zostawiały infekcji ani blizn. Najstarszy syn państwa Bascunan jest doktorem. Jego imię to Fernando Bascunan Ygualt. Przeprowadził on bardzo wnikliwe badania chilijskiego ślimaka La Baba de Caracol (z łac. Helix Aspersa Muller), które potwierdziły, że wyciąg ze śluzu ślimaka posiada niesamowite właściwości leczenia ludzkiej skóry.