Mistrzostwa Świata w biegu krosowym okiem fotografa
Jeśli nasz blog ma nazwę maraton i zdrowie to powinno czasem  coś być na temat biegania. Była ostatnio ku temu okazja. Choć naszym preferencyjnym punktem nowych postów jest zdrowie i tematy z nim związane szczególnie dotyczące paliwa dla naszych komórek jakim jest żywność i jego składniki. Niecały tydzień temu w ostatnią niedzielę Bydgoszcz gościła najlepszych biegowych przełajowców z Polski i całego świata. W imprezie uczestniczyło 44 kraje. W tym potęgi z Afryki: Kenia i Etiopia. 


Bydgoszcz_00119


Niespodziewanie bdb zaprezentowali się Amerykanie w biegu seniorów, gdzie zajęli drużynowo 2 miejsce. Również Polacy na tle całego świata nie wypadli tak źle. Mimo zimnej i nieprzychylnej pogody oraz błotnistej trasy kros był bardzo atrakcyjny z wieloma zakrętami oraz krótkimi podbiegami czy przeszkodami. Przybyło wielu kibiców. Nie jest tak, że biali zawodnicy nie mają kompletnie szans z czarnoskórymi. Owszem ta przewaga jest, ale ona każdego roku pokazuje, że biali też mają szansę na czołowe miejsca top 10. Jest to  kwestia przygotowania i nastawienia.  W Europie czy USA młodym ludziom nie chce się trenować tak masowo jak w krajach afrykańskich. Wolą często spędzać czas inaczej. Niekoniecznie zdrowo... Oczywiście selekcja w Kenii czy Etiopii jest ogromna.

Bydgoszcz_00003

Biega tam już od dzieciństwa tysiące młodych ludzi z chęcią osiągnięcia późniejszych sukcesów. Bydgoszcz_00002

Po raz drugi Bydgoszcz była organizatorem tych Mistrzostw. Wcześniej w roku 2010.

Pokusa  w doścignięciu mistrzów jest bardzo duża jak i potem za tym idące pobudki zarobkowe. Wiadomo, że duża część tych młodych czy starszych ludzi ma nikłe dochody żyjąc często w biedzie. Bieganie więc dla nich staje się dużą szansą. 

Pełne wyniki Mistrzostw Świata można znaleźć na stronie IAAF ---->> oraz krótkie rozmowy z najlepszymi zawodnikami  ---->>. Tutaj możesz obejrzeć obszerną relację z TVP Sport ---->>.