Kilka nawyków, które ograniczą użycie cukru.




Cukrzyca to poważny problem, który dotyka wielu ludzi, nie tylko starszych lub z otyłością, ale przez nieodpowiednie nawyki żywieniowe i niezdrową dietę coraz częściej dotyka nawet młodzież i dzieci.






Na cukrzycę typu II pracujemy sami, a proces ten trwa latami. To, że przez jakiś czas wydaje nam się, że „możemy jeść jak chcemy, ale nic nam nie jest”, nie znaczy, że taki stan utrzyma się na zawsze. A dużo łatwiej zająć się profilaktyką już teraz, niż stworzyć problem, i później martwić się przykrymi konsekwencjami.

Nie każdego stać na cukrową rewolucję w swoim życiu. Na szczęście organizm jest wdzięczny za każde, nawet małe kroki ku zdrowiu, dlatego można zacząć od małych zmian, by dopiero przygotować się do kolejnych kroków.




Co warto zastosować w pierwszej kolejności aby ograniczyć spożycie cukru szczególnie tego ukrytego w różnych artykułach spożywczych?

Oto kilka nawyków, dzięki którym niskim kosztem zmniejszysz poziom spożywanego w ciągu dnia cukru:

1. Zastąp napoje typu „soki”, napoje gazowane i wody smakowe. 

Soki kupowane w kartonach najczęściej nie są świeżo wyciskane, a zawierają duże ilości cukru. To samo dotyczy słodkich napojów gazowanych. Nawet wody owocowe, mimo że na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się „zdrową” opcją, zawierają głównie cukier i sztuczny aromat. Wystarczy zastąpić słodkie napoje świeżą wodą, lub nawet z dodatkiem owoców (ale na własną rękę!), aby znacznie zmniejszyć dzienne spożycie cukru.

2. Przestań słodzić kawę czy herbatę. 

Te ciepłe napoje mają pełnię ciekawego smaku same w sobie i nie potrzebują dodatkowego cukru. Może nawet na początku będziesz uważać ten smak za dziwny. Twoje kubki smakowe przyzwyczaiły się do cukru, który teraz przytłumia inne smaki. Jednak jeżeli tylko dasz sobie szansę to z czasem zaczniesz dostrzegać i doceniać ukryte walory smakowe tych napojów. 


Dodatkowa korzyść to nawet kilka łyżeczek cukru dziennie mniej!

3. Zwracaj uwagę na skład produktów, które kupujesz. Ja to robię od wielu lat.

Przykładowo wiele dżemów owocowych jest dodatkowo słodzonych, podczas gdy produkt obok w sklepie może już nie zawierać cukru, poza tym pochodzącym z owoców. Tak samo puszka kukurydzy, jedna zawiera dużo cukru, a inna może być go pozbawiona. 

4. Czytaj etykiety i wybieraj świadomie!

Stosuj zasadę „zrób to sam”! Wypieki, przekąski, pieczywo – to wszystko zawiera ogromne ilości cukru! Zrobienie ich samemu w domu zajmie więcej czasu niż spacer do sklepu, ale sprawi, że spożycie cukru w takiej formie spadnie nawet kilkukrotnie! To wysiłek zdecydowanie warty uwagi.

5. Zmień nawyki dotyczące przekąsek. 

Ile razy zdarzyło ci się w momencie głodu sięgnąć po słodki oblany czekoladą batonik? Zbyt często? Tego typu przekąski to jedna z najgorszych rzeczy jaką możesz zrobić swojej trzustce gdyż powodują nagły wzrost poziomu glukozy we krwi i równie szybki jej spadek. 



>> Pocieszę Cię. Jest alternatywa >> Jeżeli musisz sięgnąć po batonik, niech będzie to batonik zbożowy. Cukry zawarte w zbożach uwalniają się wolniej i dają energię na długo.

6. Stosuj zioła – niektóre zioła mogą być pomocne w profilaktyce cukrzycy. 

Najczęściej wymieniana jest tu morwa biała, ponieważ spowalnia trawienie cukrów złożonych i ogranicza wchłanianie cukrów prostych, dodatkowym atutem jest to, że zmniejsza ochotę na słodycze.





7. Profilaktyka cukrzycy to nie tylko dieta. 

Zdrowy styl życia to nie tylko jedzenie. Regularny wysiłek fizyczny zdecydowanie zmniejsza ryzyko otyłości, będącej dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.  Ruch wpływa też na prawidłową funkcje wielu narządów.





8. Ponadto warto zrezygnować z używek i starać się spać około 7-8 godzin na dobę.

Te kilka prostych nawyków może być pierwszym krokiem do tego, aby cukrzyca nie była tematem, który nas dotyczy. Profilaktyka jest dużo łatwiejsza niż późniejsze leczenie – szczególnie, że zmiana nawyków na zdrowsze to tylko pozorne wyrzeczenia, ponieważ w krótkim czasie zorientujesz się, że jesz smaczniej, masz więcej energii i wyglądasz lepiej niż kiedykolwiek.


Chcesz jeszcze bardziej poprawić sobie metabolizm cukrów? 

>> Zobacz ten pakiet z przykładową dietą w kierunku poprawy metabolizmu cukru >>