Śluz ślimaka i jego niezwykłe właściwościW 1980 roku rodzina Bascunan pochodząca z Chile zauważyła coś niesamowitego. Jako hodowcy ślimaków na małej farmie spotkali się z tym, że ich ręce posiadają miękki naskórek w porównaniu do innych ludzi. Przecięcia na ich rękach goiły się błyskawicznie i nie zostawiały infekcji ani blizn. Najstarszy syn państwa Bascunan jest doktorem. Jego imię to Fernando Bascunan Ygualt. Przeprowadził on bardzo wnikliwe badania chilijskiego ślimaka La Baba de Caracol (z łac. Helix Aspersa Muller), które potwierdziły, że wyciąg ze śluzu ślimaka posiada niesamowite właściwości leczenia ludzkiej skóry.

Od ponad 6 milionów lat ślimaki istniały już na planecie Ziemia. Niespodziewanie w czasie greckiego okresu ludzie jak Hipokrates, Zezzos, Pliny i inni używali ślimaków jako środka medycznego do zwalczania ostrego kaszlu, leczenia wrzodów żołądka i innych dolegliwości oraz chorób. Ślimak został symbolem apteki.

Kolejnym krokiem rodziny Bascunan było opatentowanie produktu. 15 lat później krem ze ślimaka został opatentowany przez Światową Organizację Patentów w Szwajcarii i z wielkim sukcesem wszedł na Chilijski rynek w styczniu 1995 roku. Dziś kremy oraz szampony z chilijskiego ślimaka sprzedawane są na całym świecie.Śluz ślimaka Helix Aspersa zawiera glikokoniugaty, czyli czynniki wzrostu aktywności fibroblastów, co wywołuje wpływa na funkcję i budowę skóry:

 •     ułatwia migrację keratynocytów, przyczyniając się do naprawy rany
 •     indukuje znacząco proliferację fibroblasów
 •     zwiększa ilość fibroblastów funkcjonalnych
 •     indukuje syntezę nowego kolagenu
 •     zachowanie równowagi pomiędzy elastyną i kolagenem
 •     zapewnia właściwy poziom kwasu hialuronowego (ważny proces naprawy)
Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają działanie regeneracyjne śluzu ślimaka Helix Aspersa Muller = Cryptomphalus aspersa (SCA), która posiada właściwości regeneracyjne skóry.


Śluz zawiera silne przeciwutleniacze (SOD) i działania GST. Ponadto stymuluje proliferację fibroblastów i przegrupowania cytoszkieletu aktyny oraz dodatkowe mechanizmy zaangażowane w regenerację skóry m.in. stymulację montażu pozakomórkowej matrycy i regulację działania metaloproteinaz. Wszystkie te wyniki dają szereg mechanizmów molekularnych leżących w podstaw wywołania regenerację skóry i pozytywny efekt wykorzystania śluzu w regeneracji zranionych i uszkodzonych tkanek.Właściwości śluzu ślimaka Helix aspersa:

 •     Głębokie nawilżenie i ujędrnienie skóry
 •     Spowolnienie procesu starzenia się skóry
 •     Regeneracja skóry i wyraźne jej odmłodzenie
 •     Wygładzanie zmarszczek oraz zapobieganie powstawaniu nowych
 •     Pomoc w leczeniu skóry z trądzikiem młodzieńczym i różowatym
 •     Pomoc w leczeniu skóry skłonnej do alergii
 •     Wygładzanie blizn i rozstępów
 •     Wspomaganie leczenia żylaków
 •     Wspomaganie leczenia skóry po oparzeniach słonecznych lub solarium
 •     Regeneracja włosów i paznokci
 •     Wspomaganie leczenia ran i uszkodzeń skóry


Główne wskazania do stosowania:

 •     trądzik
 •     wągry
 •     pryszcze
 •     na wszystkie rodzaje blizn
 •     zmarszczki
 •     rozstępy
 •     skórne przebarwienia
 •     zniszczone włosyAnalizy wydzieliny ze ślimaka "Helix Aspersa Muller" dowiodły, że zawiera on w formie naturalnej następujące składniki:

Alantoline - w przeciwieństwie do innych produktów dermatologicznych i kosmetycznych posiadających Alantoline syntetyczną otrzymywaną laboratoryjnie. Alantonina umożliwia regenerację skóry. Ślimak posiada zdolność do autoregeneracji własnej skorupy, gdy zostanie uszkodzona, wykorzystując wapno uzyskiwane ze swej diety.

Proteiny i witaminy - wzbogacające i wygładzające skórę.  Otrzymywane są one ze ślimaczej diety, składającej się głównie z warzyw, które są ich źródłem.

Naturalne antybiotyki - przeciwko m.in. takim bakteriom jak: Eschrichia Coli, Staphylococcus Aureus i Pseudomona Aeruginosa. Są to bakterie, które najczęściej występują w infekcjach skórnych.
    

Kolagen i elastynę - główne składniki tkanki łącznej skóry, które skóra traci wraz z upływem lat.
    
Kwas glikolowy - powodujący naturalną eksfoliacje lub działający jak łagodny peeling skóry usuwając martwe komórki pozostające na powierzchni skóry, pozwalając na regeneracje nowych.Pozostałe składniki kremów ze śluzu ślimaków:

Hydrolizowany kolagen - tworzy na skórze kompres o właściwościach wchłaniania i zatrzymywania wody, dziki czemu skóra jest doskonale nawilżona i wygładzona.
    
Allantoina - jest niealergogennym związkiem pobudzającym regeneracje skóry i przyśpieszającym gojenie zranionych tkanek. Zmiękcza naskórek, usuwa zgrubienia i spełnienia. Łagodzi, koi, działa keratolitycznie, a także oczyszcza pory.

Witamina A - zaliczana jest do witamin młodości, jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia jest jednym z nielicznych składników kosmetyków, którego działania odmładzające zostało udowodnione naukowo. Ma ona zdolność pobudzania skóry do wytwarzania większych ilości białek naskórkowych i formułowania grubszego naskórka. Istnieją również dowody, ze wpływa ona pośrednio i bezpośrednio na biosyntezę kolagenu. Dzięki odbudowywaniu zniszczonych wtókien kolagenu i elastyny, poprawia ona jędrność i elastyczność skóry. Ponadto niedobór witaminy A prowadzi do powstawania zaskórników oraz zaczopowania ujść kanałów łojowych, tak wiec preparaty z ta witamina są także pomocne w przypadku problemów z trądzikiem. Jest ona równiez świetnym antyutleniaczem pomagającym zwalczać wolne rodniki.

Kiedyś popularny był żart o tym, że sposobem na zachowanie młodej skóry jest spacer ślimaków po twarzy. Choć już sama nazwa składnika aktywnego – ekstrakt ze śluzu ślimaka – wzbudza wiele kontrowersji, a u niektórych osób nawet “gęsią skórkę”, to ze względu na swoją skuteczność i siłę działania znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetyce i kuracjach problemów skórnych. Helix aspersa Müller (Brunatny ślimak ogrodowy), bo o nim mowa, po raz pierwszy został usystematyzowany i opisany przez duńskiego badacza historii naturalnej Otto Friedrich Müllera w roku 1774 na podstawie egzemplarzy znalezionych we Włoszech. Badania naukowe nad właściwościami śluzu ślimaka Helix aspersa Müller rozpoczęto w XIX wieku, jednak dopiero przed dwudziestu laty, właśnie w Chile zaczęto stosować śluz jako składnik kremów kosmetycznych.

Doprowadziło to w efekcie do wpisania w 2006 roku standaryzowanego ekstraktu ze śluzu ślimaka do rejestrów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) jako snail secretion filtrate. Charakterystyczną cechą Helix aspersa jest zdolność do intensywnego wydzielania dwóch rodzajów śluzu – Limosiny (limozyna) i Cryptosiny (kryptozyna). Jeden z nich jest widoczny w czasie poruszania się zwierzęcia w postaci perłowego śladu zostawianego na przebytej drodze – limozyna, drugi rodzaj wytwarzany jest w dużych ilościach w sytuacjach stresu biologicznego – kryptozyna. Badania wykazały, iż to właśnie ów drugi rodzaj wykazuje działanie ochronne, antyoksydacyjne, regenerujące, nawilżające i bakteriobójcze również w przypadku tkanek ludzkiej skóry. Limozyna nie ma praktycznie żadnej wartości dla ludzi. Tajemnicę skrywa natomiast kryptozyna, która wykorzystywana jest przez ślimaka również do zamknięcia muszli w okresie hibernacji. Wydzielinę tę uzyskuje się wyłącznie ze zdrowych, standaryzowanych osobników hodowanych na fermach, gdzie cały proces produkcyjny podlega kontroli. Wrażliwcy nie muszą się niczego obawiać, ekstrakt przebywa długą drogę od śluzu ślimaka do gotowego surowca. Ten zaś (jeśli pochodzi z pewnego źródła) jest produktem objętym ścisłą kontrolą fizykochemiczną i mikrobiologiczną. Proces hodowli ślimaków, uzyskania i obróbki ekstraktu jest długotrwały i kosztowny. Aby chilijski Instytut Zdrowia Publicznego (ISP) zezwolił na wykorzystanie danej partii ekstraktu do produkcji kosmetyków, poza spełnieniem warunków czystości, musi w niej zostać stwierdzona odpowiednia zawartość czterech podstawowych składników: elastyny, kolagenu, kwasu glikolowego i alantoiny. Ta wielka czwórka to jednak nie wszystko, w kryptozynie występują również proteiny o różnej masie cząsteczkowej, przeciwutleniacze, oligoelementy, antyproteazy, witaminy, naturalne antybiotyki i glikozoaminoglikany. Wszystko to składa się na szerokie spektrum działania ekstraktu.


Nową modą w Japonii stają się zabiegi odmładzające z wykorzystaniem ślimaków. Więcej ---->>